DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

♥ Stránky ušatých kamarádů ♥

Nemoci

Nemoci

Některé dezinfekční prostředky, které se mohou použít k dezinfekci králíkáren jako prevnci proti nákazám.

-Chloramin 2x ročně

-chlorované vápno 2x ročně

Doporučované léčivo je Bio-Lapis pro rychlé zotavení králíčků po operaci a těžké nákaze.

 

 

 

Kokcidióza

Onemocnění způsobeno parazity. Kokcidie poškozují sliznici střev či jater. Přenáší se trusem nebo krmením z míst kam chodí divocí králíci. Králíci hubnou, mají vypoulené oči, bledé oční spojivky a nahrbený hřbet, přestávají jíst, v pokročilém stadiu mají mírně nafouklé břicho a střídájí se zácpa/průjem.
Prevence:
*Pravidelné podávání kokcidiostatik i občasné přeléčení Sulfakombinem Sulfamidinin nebo Robenidin nebo ESB3 bio pomůže proti kokcidiím.
*Při krmení senem ( namísto trávy ), po celý rok se může kokcidióze předejít.
*Proti kokcidiéze je účinný z přírodních prospektů i Černobýl, kteří chovatelé v létě přidávají k zelenému krmení.
*Někteří dusí kokcidiózu octem, dá se preventivně použít (ocet - dávkování 1.pol lžíce na 1. litr vody 3dny za sebou + dostatek sena, zrní a vody a vyměňovat po dobu léčby pravidelně podestýlku.)
Léčba:
 Podávání Sulfakombinu Sulfadimidin nebo Robenidin nebo ESB3 dle přiloženého návodu k použití.
S Kokcidiózou je to ale složitější, doporučuji si přečíst podrobnější článek o Kokcidióze.
 
 

Prašivina (ušní svrab)

Je to parazitní onemocnění, způsobené roztoči.
Prevence:
Je třeba uši stále kontrolovat. Postižená místa: Uši, nos
Tvoří se lupy či strupy, králíci se škrábou, jsou neklidní, méně jedí. Když nemoc postihne zvukovod, pohazuje králík hlavou. Je důležité začít s léčbou včas.
Léčba:
Potírat postižená místa stolním olejem (je možno použít také Arpalit nebo očkovat). Ošetřuje se též antiskabiotikem (preparát Ivomec) - injekce. Důležité po léčbě vydezinfikovat klec a její vybavení, aby se nemoc nevrátila. Skrytá forma ušního svrabu může natolik dráždit samice, že v době porodu zlikviduje  právě narozená mláďata.
 

 

 Králičí mor (zánět plic)

 Virová nákaza. Nemoc má rychlý průběh a krátkou inkubační dobu. Králíci umírají v křečích s náznaky dušení. Přenos choroby se odehrává přímým kontaktem či bodavým hmyzem.
Prevence:
Hygiena, očkování a ochrana králíků před komáry. Imunita po očkování přetrvá 6 měsíců. Pro očkování se používá např. inaktivovaná vakcína proti moru králíků, vyráběna firmou Bioveta Ivanovice na Hané. Očkuje se buď samostatně, nebo kombinovanou vakcínu spolu s Myxamatozou.
Léčba:
Prakticky žádná .. je to smrtelná nemoc, králíček umírá rychle.
 

Myxamatóza

Je vivolávána virem. Většina postižených králíčků umírá.
Projev:
Uzlovitá zduření v podkoží hlavy, na boltcích, puse, kolem nosu (mohou stěžovat dýchání), kolem pohlavních orgánů, výtok z očí, nateklá víčka. Příznaky se ukazují 4-14 dní od nakažení.
Prevence:
Stejná jako u králičího moru. Králíka proti této nemoci lze očkovat už v 10.týdnech jeho života. Nemoc přenáší hlavně bodavý hmyz.
Léčba:
Nějaké šance na léčnu jsou, musí však proběhnout včas. Také záleží na postupu nemoci a míře zasažení, dále také na vitalitě králíčka. Postup dle konkrétní rady veterináře.
 
 
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek